fbpx

Kúpiť alebo počkať? Neistota z dopadu pandémie koronavírusu na trh s realitami

Korona vírus zamiešal karty v mnohých oblastiach nášho života a finančný a realitný trh nie je výnimkou. Možno sa aj vám v hlave vynárajú otázky, či je vôbec v dnešných dňoch možné získať hypotéku, ako reagujú banky na krízovú situáciu a či je výhodné v súčasnosti kúpiť alebo predať nehnuteľnosť. Poskytnem vám preto rýchly prehľad aktuálnej situácie.

Na úvod jedna potešujúca informácia. Situácia nakoniec vôbec nie je taká negatívna, ako sa predpokladalo počas jarných mesiacov, kedy bol stav týkajúci sa pandémie koronavírusu v našich končinách najkritickejší. Ak uvažujete nad kúpou nehnuteľnosti a vašou jedinou možnosťou je žiadosť o hypotekárny úver, smelo do toho.

1. Kúpiť alebo počkať?

S príchodom nečakanej situácie, ktorú spôsobil koronavírus, viacerí predpokladali, že ceny nehnuteľností začnú klesať. Trh s realitami počas posledných rokov neprestáva prekvapovať, pretože dopyt je neustále väčší ako ponuka, a preto aj ceny nehnuteľností každoročne rastú o niekoľko percent. A dokonca ani kríza, ktorá zasiahla celý svet nespôsobila veľké zmeny. Realitný trh ostáva v porovnaní s inými odvetviami aj naďalej v dobrej kondícii a ceny bytov nezažívajú žiadne prepady. Ak ste teda začiatkom roka čakali s kúpou bytu s predpokladom, že vývoj cien môže nabrať opačný smer, takmer s istotou (istá je len smrť a platenie daní) vás viem ubezpečiť, že sa tak nestane.

Situácia ohľadne koronavírusu je nestabilná a, pravdepodobne, ešte dlho bude. Preto je pochopiteľné, že sa mení aj nákupné správanie spotrebiteľov. Z môjho pohľadu však nie je dôvod báť sa investovať do nehnuteľností. Pandémia ovplyvnila spôsob nášho premýšľania v mnohých oblastiach života, ktoré by sa dalo označiť ako viac konzervatívne. Ak však máte finančné prostriedky alebo spĺňate podmienky na získanie hypotekárneho úveru, investovať do nehnuteľnosti je výhodné aj v týchto časoch, alebo možno v týchto časoch obzvlášť. Vývoj cien na realitnom trhu má už dlhodobo stúpajúci charakter.

Koronakríza nespôsobila vážnu zmenu, ale dá sa povedať, že na istý čas zastabilizovala prudký nárast cien nehnuteľností.

A to jednoducho z dôvodu spomalenia alebo zastavenia určitých ekonomických odvetví (v súvislosti so stratou či znížením príjmu, menej ľudí v posledných mesiacoch kúpilo nehnuteľnosť). Ekonomická situácia obyvateľstva sa však dostáva pomaly z ťažkých čias, preto je takmer isté, že ceny nehnuteľností nebudú klesať ani v nasledujúcom období. Jednoducho povedané, dopyt stále prevyšuje ponuku, takže ak chcete získať byt, budete si musieť zaň patrične zaplatiť.

Z tohto pohľadu je preto výhodné kúpiť nehnuteľnosť v tomto období, využiť priaznivé cenové ponuky a premeniť krízové obdobie na výhodnú investičnú príležitosť. Pretože tou nehnuteľnosť vždy bola a aj bude. Toto obdobie sa podľa odborníkov považuje za veľmi vhodné pre kupujúcich. A na otázku „prečo?“ existuje veľmi jednoduchá odpoveď. Ekonomickí experti vzhľadom na celosvetovú krízu predpokladajú nárast globálnej inflácie. Naopak realitný trh pôjde aj v blízkej budúcnosti smerom hore a nehnuteľnosti budú s časom iba rásť na hodnote (na rozdiel od peňazí). Preto ak máte finančné prostriedky, neukladajte ich pod vankúš ale do nehnuteľnosti, aby nestratili svoju hodnotu.

Čo sa bude diať v budúcich dňoch, nikto nevie zaručiť. Preto ak túžite investovať, spoľahnite sa na istotu dnešných dní a využite aktuálne priaznivé ceny nehnuteľností a výhodné úverové podmienky. Pre všeobecný prehľad o súčasnom stave na trhu s realitami, cena dvojizbových bytov v krajských mestách sa pohybuje v rozmedzí 1784 – 2199 € za m2, uviedol analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, Martin Lazík. Na grafe č.1 sa nachádza vývoj cien nehnuteľností na Slovensku za dobu posledných 54 týždňov.

Graf 1. Vývoj cien

2. Nemusíte mať strach žiadať o hypotekárny úver

Pozitívne je, že ani finančné inštitúcie neboli natoľko ovplyvnené pandémiou, že by dlhodobo sťažili či znemožnili spotrebiteľom čerpať úverové produkty. V jarných mesiacoch slovenské banky sprísnili podmienky poskytovania hypoték. Pretrvával preto názor, že toto nastavenie bude pokračovať a s príchodom leta zavedú ďalšie obmedzenia a sprísnia podmienky na získanie hypotekárnych úverov. Rovnako tak sme sa stretávali s upozorneniami, že ľudia pracujúci v oblastiach gastronómie, hotelierstva a živnostníci budú mať mizivé šance na získanie hypotéky. Aktuálna situácia je však veľmi priaznivá a nie je dôvod obávať sa podať si žiadosť o hypotéku. Banky uvoľnili dočasné opatrenia, zavedené počas pandémie a momentálne pokračujú v absolútne bežných podmienkach. Teda dalo by sa povedať, že získať hypotekárny úver je rovnako „náročné“ ako aj pred krízou.

Dajte si pozor na 2 podstatné zmeny, ktoré sú v platnosti od 1. januára 2020:

  • Po odrátaní životného minima vo výške 214,83€ a splátok iných úverov vám z čistého príjmu musí na účte ostať minimálne 40% finančných prostriedkov na chod domácnosti
  • Celková zadlženosť nesmie prekročiť hranicu 60%. Ľudskou rečou povedané, všetky vaše mesačné splátky môžu spolu tvoriť maximálne 60% mesačného príjmu

Všeobecne platí, že je veľkou výhodou mať finančnú rezervu na dofinancovanie nehnuteľnosti spolu s hypotekárnym úverom. Niektoré banky sú schopné poskytnúť úver vo výške 90% z celkovej ceny nehnuteľnosti. Pre väčšinu finančných inštitúcií ale platí, že viac ako 80% vám nepožičia. A síce je zvyšných 20% možné dofinancovať spotrebným úverom alebo stavebným sporením, táto skutočnosť vás automaticky posúva na horšiu pozíciu, a najmä zvyšuje vaše výdavky na splácanie.

ZÁVER

Ak sa rozhodnete žiadať o hypotéku, výber správnej banky je kľúčový. Určite viete, že hypotéku si nemusíte brať z banky, v ktorej si vediete svoj osobný účet. Aj iné banky vám môžu poskytnúť častokrát lepšie podmienky. Využiť služby finančného poradcu je v tomto smere najlepšou voľbou. Vašu peňaženku to nestojí ani cent (finančný poradca je platený bankou, v ktorej získa pre klienta úver) a ušetrí vám veľké množstvo času. Poradca najlepšie vyhodnotí vašu šancu získať úver na bývanie a navrhne rýchly a efektívny postup ako ho získať. Finanční experti podrobne sledujú všetky zmeny na bankovom trhu a dokonale poznajú produkty ponúkané bankami. Vďaka tomu dokážu kombináciou rôznych produktov pomôcť získať najvýhodnejší úver šitý na mieru s úrokovými sadzbami už od 0,6%. Úrokové sadzby sú stále veľmi priaznivé s priemerom na úrovni 1,09% p.a.

ďalšie články z nášho realitného blogu

Go Green: 30 jednoduchých tipov pre ekologický domov

Päť jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby bol váš domov ekologickejší

Menu
RELCOM