fbpx

Päť jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby bol váš domov ekologickejší

Environmentálne problémy v poslednej dobe zaplavujú správy. Keď sa naša klíma zahrieva, všetci chceme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme znížili našu ekologickú stopu. Môže to byť ohromujúce, ale ak začnete s niekoľkými malými krokmi a v prípade potreby získate pomoc, môžeme sa všetci posunúť smerom k zelenšej budúcnosti.

1. Kompostovanie

Zahodenie organického materiálu je škodlivé. Keď sú potraviny uväznené v plastových vreckách rozkladajú sa na skládkach. Tým sa zastaví tok kyslíka, ktorý je zvyčajne nevyhnutný v procese rozkladu týchto materiálov. Výsledkom je, že skládky uvoľňujú do ovzdušia veľké množstvo metánu, čo zase pomáha pri prehrievaní našej atmosféry.

Kompostovanie nemusí byť komplikované. Keď práve začínate, snažte sa o to čo najjednoduchšie. Keď sa dozviete viac, môžete urobiť viac. Začnite tým, že budete hromadiť zbytky z kuchyne, lístie a pokosenú trávu na kopu, ktorá je ľahko prístupná, nie príliš ďaleko od vašej kuchyne. Tak s väčšou pravdepodobnosťou kompostujete zvyšky potravín, hneď ako ich hodíte do koša. Keď ste v záhradníckej nálade, použite lopatu na prehadzovanie vašej kopy a všetko spolu premiešajte. Ak sa vám to zdá suché, pridajte trochu vody na urýchlenie procesu rozkladu.

2. Zvážte inštaláciu solárnych panelov vo vašej domácnosti alebo firme

Solárne panely sú drahá investícia, ktorá sa ale môže skutočne vyplatiť. Solárne panely môžu zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti vášho domu a znížiť (v niektorých prípadoch eliminovať) účty za energiu. Ak sa rozhodnete pre inštaláciu solárnych panelov vo vašom dome, máte nárok na dotáciu, a môžete usporiť 50 až 75 % nákladov na jej prípravu. Mnoho štátov má tiež podobný kredit, ktorý pomáha solárnej energii stať sa pre mnohých dostupnou možnosťou.

3. Získajte energetický audit pre váš domov

Jedná sa o čo najreálnejšie vyjadrenie spotreby energie v objekte, čo Vám umožní mať prehľad, aké faktúry za energie môžete očakávať. Energetická certifikácia je taktiež nástrojom na udržanie cien nehnuteľností na realitnom trhu. Nakoľko sa čoraz viac ľudí zaujíma o energetickú náročnosť domov a bytov, sú developeri nútení už od projektovej fázy rozmýšľať nad týmto aspektom a stavať kvalitnejšie a energeticky úspornejšie stavby. Rovnako pri kúpe staršej nehnuteľnosti si každý dobre zváži, či preňho budúce náklady na energie nebudú príliš vysoké.

Ďalším nesporným dôvodom, prečo je vyčísľovanie spotrieb energie v budovách také dôležité, je šetrenie životného prostredia a využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Energetickí audítori sú inšpektormi, ktorí posudzujú váš domov a zisťujú, kde váš systém stráca energiu. Ak budete konať podľa rady, ktorú dostanete počas svojho auditu, váš domov bude bežať efektívnejšie a zároveň budete míňať menej peňazí.

4. Používajte jednoduché nástroje na údržbu trávnika

Ak používate elektrickú/benzínovú kosačku na trávu, navrhujeme prechod na tlačnú. Nielenže získate viac cvičenia, ale obmedzíte aj emisie toxických výparov. Zabiť dve muchy jednou ranou!

5. Nainštalujte toalety a sprchové hlavice ktoré šetria vodu

Voda je vzácny zdroj, o ktorý by sme sa všetci mali zaujímať. Sprchovanie je jedným z vedúcich spôsobov, akým využívame vodu v domácnosti, čo predstavuje takmer 17 percent spotreby vody v domácnosti – pre priemernú rodinu, čo predstavuje takmer 40 galónov za deň. Zmenou sprchových hlavíc môžete dramaticky znížiť spotrebu vody vašej rodiny, a to s minimálnym úsilím.

Inštalácia toaliet šetriacich vodu je ďalší jednoduchý spôsob, ako znížiť spotrebu bez veľkého úsilia. Keď sa prvýkrát vytvorili toalety s nízkym prietokom, výrobcovia obmedzili množstvo vody použitej na toalete bez zmeny dizajnu toaliet. To malo za následok toalety, ktoré spotrebovali menej vody, ale nevypláchli odpad veľmi dobre. Našťastie, moderné toalety s nízkym prietokom boli prepracované tak, aby poskytovali silné splachovanie bez použitia cenných zdrojov.

ďalšie články z nášho realitného blogu

Go Green: 30 jednoduchých tipov pre ekologický domov

Kúpiť alebo počkať? Neistota z dopadu pandémie koronavírusu na trh s realitami

Menu