fbpx

Odklad splátok úverov končí, čo bude nasledovať?

Tretí prieskum NBS ukázal zvýšený optimizmus ohľadom solventnosti klientov, ktorí si pre koronu odložili splácanie úveru.

Mimoriadny odklad splátok bolo opatrenie, ktoré zafungovalo tak, ako malo. Pre mnohých klientov bánk znamenal odklad splátok riešenie okamžitých problémov, ktoré boli spôsobené pandémiou. Splátky je možné bez sankcie odložiť na maximálne 9 mesiacov.

Problémy očakáva málo ľudí

Len 1,6 percenta domácnosti, ktoré využili odklad, očakáva výraznejšie problémy so splácaním svojich úverov v roku 2021. Celkovo by malo mať ťažkosti len 0,67 percenta domácností, ktoré sa zadĺžili, čo predstavovalo 0,58 percenta z celkového objemu retailových úverov.

V predchádzajúcich dvoch prieskumoch, ktoré NBS robila, očakávalo problémy s návratom k splácaniu omnoho viac domácností, ktoré využili odklad. Prvý prieskum zaznamenal 9 % a druhý sa zvýšil o 12 %. Optimizmus obyvateľstva zachytený v treťom prieskume je, ale trošku skreslený tým, že ešte nezachytáva nástup druhej vlny pandémie ani výrazné obmedzenia prijaté v októbri.

Na konci tohto roka končí odklad splátok úverov. Podľa odhadov NBS sa k splácaniu už nevráti 6,5%-7,7% firiem a cca 1,7%-2,3% domácností. V absolútnych číslach to znamená cca 600-800 mil. nesplatených úverov, z čoho cca 2/3 majú na svedomí firemní klienti.

Budeme sledovať aké percento nesplácaných úverov budú mať jednotlivé banky, pretože niektoré z nich si túto stratu budú možno chcieť kompenzovať na zvýšených maržách nových úverov. Na druhú stranu súčasný konkurenčný boj medzi bankami im to zrejme len veľmi ťažko umožní. Objem úverov pre domácnosti však aj v tejto dobe rastie o vyše 9%, čo nás radí na druhé miesto v rámci Európskej únie.

Stále sú vo veľkej miere neriešiteľní klienti s príjmom zo zahraničia, problematické sú segmenty gastronómie a cestovného ruchu. Ostatní klienti s akceptovaním príjmu problém nemajú a je aktuálne riešiteľné aj 90% financovanie. Od roku 2021 sa rozhodla jedna z bánk akceptovať aj nehnuteľnosti v rámci čerpania hypotekárneho úveru, ktoré nie sú skolaudované. Aktuálne úrokové sadzby: 3r fix: od 0,6% , 5r fix: od 0,9% 10r fix: od 1,29%.

ZÁVER

Opäť pripomeniem možnosť rokovať s materskou bankou o znížení úrokovej sadzby na hypotéke aj počas trvania fixácie. Sú aj iné možnosti požiadať o zmenu úverových podmienok. Príkladom takéhoto zásahu do vlastných dlhov je napríklad konsolidácia úverov, prípadne predĺženie splátkového kalendára.
Pozitívnejšou správou je, že podiel domácností, ktoré čerpali odklad splátok úverov sa po vypršaní lehoty nebudú vedieť vrátiť ostáva na úrovni 0,7 %. Tento podiel sa drží na relatívne nízkej úrovni, preto zatiaľ nie je dôvod odklad splátok predlžovať.

ďalšie články z nášho realitného blogu

Go Green: 30 jednoduchých tipov pre ekologický domov

Päť jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby bol váš domov ekologickejší

Kúpiť alebo počkať? Neistota z dopadu pandémie koronavírusu na trh s realitami

Menu