fbpx

Go Green: 30 jednoduchých tipov pre ekologický domov

Vedeli ste, že existuje mnoho spôsobov, ako môžete vytvoriť ekologickejší domov, ktorý pomôže urobiť svet lepším miestom?

Znižovanie svojej uhlíkovej stopy, vytváranie menej odpadu a žitie ekologickejším životným štýlom je niečo, o čo by sa všetci mali usilovať, aby sa zlepšilo.
Život šetrnejší k životnému prostrediu je skutočne jednoduchší, ako si myslíte.

Musíte začať implementovať viac vedomé rozhodnutia o svojich úkonoch vo vnútri vášho domu, o produktoch, ktoré prinášate do svojho domu a o tom, ako s nimi následne nakladáte.
Je na vás, či sa rozhodnete implementovať všetky tieto ekologické tipy do vašeho životného štýlu, alebo len pár z nich.
Aj keď sa len zaujímate o to, aby ste boli v súlade s niekoľkými z týchto “green” návykov, určite to vytvorí pozitívnu zmenu pre našu planétu.
Ale skutočne, čím viac zmien životného štýlu urobíte, tým lepšie!

 1. Zvýšte sebestačnosť pestovaním vlastného jedla prostredníctvom záhradkárčenia. Dokonca mať aj len malú bylinkovú záhradku je skvelé!
 2. Investujte do trvalo udržateľných výrobkov, ako je sklo, nehrdzavejúca oceľ alebo bambus pre váš domov. Tieto výrobky sú odolnejšie a lepšie pre vaše zdravie, pretože neobsahujú BPA.
 3. Namiesto igelitových tašiek z obchodov používajte opakovane použiteľné vrecká na potraviny.
 4. Nakupujte čo najviac lokálnych potravín, aby ste podporili miestnych poľnohospodárov a podniky. Nákupy na miestnej úrovni pomôžu znížiť vašu uhlíkovú stopu a miesta, ako sú trhy poľnohospodárov, majú málo alebo vôbec žiadne obaly.
 5. Namiesto použitia jednorázových “take-away” pohárikov na kávu, používajte termoskové šálky určené na kávu so sebou, do ktorých vám s radosťou pripravia vašu obľúbenú kávičku.
 6. Nahraďte plastový obal organickým, biologicky rozložiteľným a opakovane použiteľným zábalom z včelieho vosku. Vyberte univerzálne sklenené nádoby, ktoré sú vhodné do mikrovlnnej rúry, rúry a umývačky riadu.
 7. Snažte sa nenakupovať plastové výrobky vo všeobecnosti.
 8. Nekupujte jednorazový tovar alebo predmety na jedno použitie, ako sú plastové príbory, poháre, taniere, slamky atď. Používajte opakovane použiteľné materiály!
 9. Používajte opakovane použiteľné slamky zo skla, nehrdzavejúcej ocele alebo bambusu. (A zoberte si ich so sebou, keď cestujete!)
 10. Vyskúšajte prestúpiť na vegánsku stravu alebo aspoň znížte príjem mäsa. Tým zredukujete vašu uhlíkovú stopu. Môže pomôcť aj to, že nebudete konzumovať mäso jeden deň v týždni.
 11. Neplytvajte jedlom, ktoré si kupujete, pripravujete alebo pestujete.
 12. Kompostovanie zeleniny a zbytkov ovocia, starých kvetov a rastlín, škatúl od vajec, papieru, listov…
 13. Nakupujte vo veľkých baleniach na zníženie množstva odpadu z obalov. Toaletný papier, krmivo pre domáce zvieratá, mydlo atď.
 14. Šetrite energiu vypínaním alebo odpájaním elektroniky, ak sa nepoužíva. Vypnite elektroniku, napríklad televíznu, počítačový monitor, odpojte kuchynské spotrebiče, ktoré sa používajú iba raz za čas.
 15. Namiesto nákupu toxických čistiacich prostriedkov zo supermarketov si vytvorte vlastné čistiace prostriedky. Môžete použiť prírodné prísady a pridať vôňu s citrusami, bylinkami alebo éterickými olejmi.
 16. Vymeňte papierové utierky za ekologicky šetrnú náhradu ako napríklad bavlnené utierky alebo male uteráčiky. Papierové utierky sa nedajú kompostovať ked s nimi upratujete/použijete čistiaci prostriedok. Používanie aj len obyčajných utierok je oveľa ekologickejšie ako papierové utierky.
 17. Šetrite vodu tak, že nenecháte kohútik len tak bežať keď si napríklad umývate zuby alebo vlasy, sprchujte sa rýchlejšie.
 18. Pite pitnú vodu z vodovodu, ktorá je filtrovaná, namiesto nákupu plastových fliaš. Je to jeden z najjednoduchších a najlepších spôsobov, ako byť ekologickejší, pretože jednorazové plastové fľaše od vody predstavujú veľmi veľa odpadov na svete.
 19. Izolujte svoj domov, aby ste udržali teplo a znížili spotrebu energie. Plytvanie energiou tiež znamená aj plytvanie peniazmi.
 20. Používajte energeticky úsporné žiarovky LED, ktoré fungujú rovnako, ale spotrebúvajú menej energie.
 21. Pouvažujte nad inštaláciou solárnych panelov na vašom dome, používajte malé solárne svetlá na balkóne alebo na terase.
 22. Opätovne používajte niektoré veci v maximálnej možnej miere, napríklad nájdite spôsoby, ako opätovne použiť sklenené nádoby a fľaše na víno. Nové použitie položiek je skvelý spôsob, ako im dať nový život.
 23. Recyklujte všetko, čo nemôžete znovu použiť, napríklad výrobky z plastov, hliníka a papiera.
 24. Pokazené veci skúste opraviť, alebo využiť nejako ináč, namiesto nákupu úplne nových výrobkov, ako sú odevy, nábytok a elektronika.
 25. Darujte veci, ktoré už nepotrebujete, namiesto toho, aby ste ich vyhodili.
 26. Nakupujte z druhej ruky, napríklad dekor, oblečenie, nábytok, rámy na obrazy, televízory atď.
 27. Nakupujte kvalitné oblečenie, o ktoré sa budete starať aby vydržalo dlhšie.
 28. Vysádzajte stromy a podporujte značky a komunity, ktoré to robia.
 29. Nakupujte menej vecí, snažte sa žiť minimalistický životný štýl. Menej vecí znamená menej výroby a menej odpadu.
 30. Čítajte elektornické knižky, namiesto kupovania nových kníh.

Záverečné úvahy o týchto zelených tipoch

Všetky tieto nápady pomôžu nielen vytvoriť pozitívnu zmenu pre váš domov a našu planétu, ale je to aj skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze.
Mnoho ekologických doplnkov bývania vydrží dlhšie, takže z dlhodobého hľadiska si nakoniec kúpite menej.
Je to výhodné pre všetkých!

ďalšie články z nášho realitného blogu

Päť jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby bol váš domov ekologickejší

Kúpiť alebo počkať? Neistota z dopadu pandémie koronavírusu na trh s realitami

Menu