fbpx

Drevodom

Technológia výroby drevených montovaných domov nám umožňuje priblížiť sa späť k prírode, keďže ide o výrobu konštrukcií z prírodných materiálov. To ste ale asi nepotrebovali počuť, je to celkom logické, však? A navyše „bio a eko“ článkov máme všade naokolo už naozaj dostatok. Pozrime sa preto bližšie na vlastnosti drevodomov a prečo má význam púšťať sa do ich výstavby či kúpy.

Často sa v našich končinách stretávam s názorom, že ľudia nemajú záujem o drevodomy, pretože podľa ich slov sú to určite „nekvalitné papierové domčeky“ alebo že „tehla je jednoducho tehla“ a tiež „v zime budeme určite kúriť ako blázni“ prípadne „nepotrebujem aby nás odvialo, keď príde veterná katastrofa a nechcem žiť so škodcami, plesňami a drevo neustále ošetrovať“.
Akceptujem tieto obavy, v dnešnej dobe však technológia ide rýchlym tempom vpred a ja si myslím, že dokážem vyvrátiť tieto tvrdenia, ba dokonca oživiť vo vás myšlienku, že bývať v drevodome môže byť viac než vhodné či výhodné.

Drevodom, ÁNO / NIE ?

Drevodomy sa považujú za veľmi ekonomickú formu bývania vzhľadom na nízke mesačné náklady na ich bežnú „prevádzku“, a taktiež sú udržateľné, obnoviteľné a ekologické.

Uvediem príklad, jednopodlažný drevodom s rozlohou 155 m2 postavený z moderných materiálov zvučných značiek má mesačné náklady v hodnote 90€.  Celkom potešujúce no nie? Ešte kým sme pri tej ekológii, drevo je uhlíkovo neutrálnym stavebným materiálom. Znamená to, že drevené konštrukcie pohlcujú viac oxidu uhličitého a škodlivín z ovzdušia ako vznikne pri ich spracovaní a stavbe. Aby vám ale všetky menované fakty dávali zmysel, mali by ste vedieť z akých materiálov sa montuje drevený dom.

Je samozrejme veľmi dôležité spolupracovať pri výstavbe s overenou firmou, ktorá dbá na tie najvyššie štandardy. Ak už zvažujete drevostavbu, dajte si pozor na kvalitu a správnu vlhkosť použitého dreva.

Materiály, ktoré sa používajú na výrobu konštrukcií drevodomov, na steny, stropy, priečky a ostatné panely, sú zdravotne neškodné a certifikované a musia vyhovovať všetkým domácim predpisom. Na stavbu sa používa dokonale vysušené a certifikované drevo – certifikát potvrdzuje, že drevo použité na výrobu týchto domov spĺňa parametre trvale udržateľného hospodárenia s lesným porastom. Vravíte si „ako to môže byt ekologické, keď nám o chvíľu vyrúbu všetky lesy“ ? Overené spoločnosti, ktoré podnikajú v oblasti výroby drevených konštrukcií si drevo vážia a spracúvajú ho s čo najmenším odpadom. Okrem toho ako kompenzáciu napríklad aj slovenské firmy ročne vypestujú a zasadia stá tisíce sadeníc.

Myslím, že veľmi dôležitá je aj informácia, že konštrukčné drevo je odolné voči napadnutiu škodcov a plesní. Je špeciálne vysušené na obsah vlhkosti 15%, a preto má požadované fyzikálne a technické vlastnosti a je tvarovo a rozmerovo stále.

Ďalej sa pri výstavbe používa sádrovláknitá doska – pevnejší, zdravší a nehorľavý materiál v porovnaní s OSB doskami a sadrokartónom. Neobsahuje škodlivé prísady, vyrába sa z recyklovaných papierových vláken, sadry a vody a je biologicky nezávadná. A v čom je praktická výhoda pre obyvateľa drevodomu? Nemusíte napríklad premýšľať nad tým, kde zavesíte skrinky alebo veľký ťažký televízor. Vo vašom drevodome to môžete urobiť bez prípravy a kdekoľvek na stenu.

Zateplenie sa realizuje minerálnou vlnou – kamennou a sklenou. Má výborné izolačné vlastnosti, a to tepelné, akustické aj protipožiarne. Týmto vieme hneď vyvrátiť mýtus, že v drevodome budete počuť každý krok a všetko bude vŕzgať. Akustika bude na dobrej úrovni, ak bude stavba postavená kvalitne, podlahová krytina odpružená a izolačný materiál kvalitný.

Výhody - respektíve v čom spočíva výnimočnosť dreva ako stavebného materiálu?

Montované domy majú, pochopiteľne, omnoho menšiu váhu ako tie murované. Základy teda nemusia byť také masívne, a tým aj náklady na výstavbu sú podstatne nižšie. Technické parametre umožňujú umiestniť stavbu aj do oblastí s podzemnou vodou. Zaujímavosťou je, že drevostavby sú stabilnejšie a udržateľnejšie pri zemetraseniach aj záplavách – v takých prípadoch stačí vymeniť nasiaknuté izolačné materiály a plášť a vlhkosť z dreva sa postupne prirodzene uvoľní. V dnešnej rýchlej dobe môže byť pre niekoho zaujímavá aj informácia, že stavba drevodomu je 5 až 10krát rýchlejšia v porovnaní s klasickým murovaným domom, pretože ide o suchú stavbu – nie sú tu žiadne procesy schnutia a zdĺhavého čakania.

Ako som už spomenula, drevodom alebo drevo ako také je skvelý izolant. Tým nám šetrí energiu a najmä peniaze. Uveďme si príklad. Bežné stavebné materiály sa prehrievaním rozťahujú. Drevo ale reaguje opačne. Pri zahriatí sa suší a tvrdne. Napríklad sklo sa prehrieva 23krát rýchlejšie ako drevo, mramor 90krát, oceľ 1650krát a hliník až 7000krát rýchlejšie. Preto je drevo ideálnou voľbou ak chcete teplo alebo chlad udržať v dome a minúť menej peňazí na vykurovanie alebo chladenie. Okrem tejto tepelnoizolačnej vlastnosti stojí určite za zmienku aj nehorľavosť a vyššia požiarnu odolnosť stavby. Drevo v kombinácii s minerálnou izoláciou dosahuje vyššiu odolnosť voči požiaru oproti oceľovej konštrukcii. Ako som už uviedla, vplyvom vysokej teploty oceľ, ako aj iné stavebné materiály, rýchlo mäkne a stráca svoju nosnosť. Drevo má vo všeobecnosti dobré fyzikálne a technologické vlastnosti. Vyniká dobrým pomerom nosnosti voči vlastnej hmotnosti. Je pružné ale pevné, tepelne vodivé a schopné regulovať vlhkosť.

Ďalšou neodmysliteľnou výhodou je, že drevodomy vám umožňujú priestorové úpravy počas aj po ukončení stavebného procesu. Zmysleli ste si, že vo veľkej miestnosti chcete priečku? Alebo naopak, že spálňa má byť väčšia, a teda priečku chcete zrušiť? Týmto požiadavkám sa dá v krátkom čase a bez problémov vyhovieť.

ZÁVER

Investícia do nehnuteľnosti je náročným rozhodnutím. Voľba správneho typu bývania by mala byť určite výsledkom zodpovedného premýšľania. Bez pochyby majú aj murované domy množstvo dobrých vlastností a výhod. Je však prinajmenšom výhodné poznať pozitíva všetkých možností stavby domov pred tým než nejaký kúpite alebo postavíte. Preto dúfam, že som svojou troškou vyvrátila niektoré nepravdivé informácie, ktoré o drevodomoch kolujú a pomohla vám rozšíriť obzory v oblasti stavebníctva a nehnuteľností.

ďalšie články z nášho realitného blogu

Go Green: 30 jednoduchých tipov pre ekologický domov

Päť jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby bol váš domov ekologickejší

Kúpiť alebo počkať? Neistota z dopadu pandémie koronavírusu na trh s realitami

Menu